Nohejbal - balet nad sítí

 

Přibližně kolem roku 1922 dorostenci sportovního klubu Slavia v Praze na Letné začali hrát tzv. ,,fotbal přes provaz''. Místo provazu to byly však kolikrát i naskládané lavičky , záclony a nakonec teprve se začala používat síť jak ji známe dnes.
Nohejbal využívá prvků z fotbalu, volejbalu a tenisu. V počátcích nohejbalu se objevují zvučná jména z oblasti sportu tehdejší doby. Můžeme jmenovat například volejbalisty Borkovce, Anděla, Kulhánka st., Veselého, Krause. Z fotbalistů to byli Seifert, Čapek, Svoboda, Šimperský, Pešek a hokejisté bratři Hanzlové.
Málokdo ví, že za autora názvu tohoto sportu je považován fotbalista Kožmín, který jej odvodil od slova volejbal.
V roce 1941 se postupně nohejbal stává součástí fotbalových tréninků Slavie i Sparty. Legendární fotbalista Josef Bican přitahuje velké množství diváku a zájem médií. O tři roky později vycházejí vůbec první pravidla nohejbalu, jejichž autory jsou Borkovec a Kulhánek.
Vyjímečná událost se naskytla roku 1945, kdy vyprodaná Lucerna byla svědkem nohejbalových dnů i za přítomnosti Josefa Bicana.
V rozmezí 1953-1961 se hraje první dlouhodobá soutěž tzv. Trampská liga. Po této éře nastupují již oficiální soutěže jako jsou městské přebory, meziměstské utkání, okresní přebory, celostátní turnaj dorostu v Praze a vrcholem všeho bylo v roce 1969 založení mistrovství ČSR.
Kdo si chtěl přečíst něco z učebních textů o nohejbale musel si počkat do roku 1970, kdy vychází první texty sepsané pány Kovandou a Ptákem.
Další významnou éru můžeme datovat v období 1971-1986 díky vzniku Českého nohejbalové svazu a jednotné organizace soutěže. V této době dochází k prvním kontaktům se zahraničím.
Rozhodně si zapamatujte rok 1987 a zrození první mezinárodní nohejbalové asociace IFTA, ČSFR je však členem v roce 1991. Úspěšnost našich reprezentačních hráčů se prokázala na mezinárodním poli v roce 1995 a to zásluhou zisku prvního evropského poháru v trojicích.
Roku 2000 přihlížilo přibližně 2500 diváků v prostějovské hale na první mistroství světa u nás, kde Česká republika získává svůj první titul v jednotlivcích.
Dne 16. října 2010 se Česká republika stává zakládajícím členem nové světové mezinárodní asociace Internationale Union de Futnet - UNIF.